"כשמגלים את גודל האסון והזוועה שחווים בעלי החיים בתעשיית המזון, הביגוד, המחקר, הבידור עוברים את כל שלבי האבל של מודל קובלר-רוס: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון. רק שלב אחד הוא בלתי אפשרי והוא ההשלמה."
נועם אדר

מזון טבעוני לחיות

האם מזון טבעוני בטוח עבור חתולים וכלבים ? - תשובה של הוטרינרית ד"ר אנדריאה קוטלר

לפני שארשום את דעתי לגבי מזון צמחי לכלבים וחתולים, עלי להצהיר שכל מה שאני כותבת הוא דעתי האישית בלבד, בהתבסס על הידע שלי בתור וטרינרית. שום דבר אינו בטוח במאה אחוז ואינו מבוסס מחקרית, לפחות לא בצורה מלאה ומורחבת. אינני מבטיחה דבר וכמו-כן תמיד ישנם בעלי חיים שמסתדרים טוב יותר וכאלה שמסתדרים פחות טוב עם מזון צמחי, לכן אינני נושאת באחריות על בעל חיים שהמזון לא היה טוב עבורו.


כעת, להלן דעתי על מזון צמחי לכלבים וחתולים:

רוב האנשים שתשאלו אותם בוודאי יטענו שכלבים וחתולים הנם טורפים וזקוקים לבשר ושבעצם לספק מזון צמחי לבעלי חיים אלו זה לא "טבעי". זה נכון, אבל בואו נבחן לרגע את עניין ה-"טבעי". לכלבים וחתולים ישנם 3 אופציות למגורים: לגור איתנו בבית, חיים אומללים ברחוב, או בטבע שם אינם מסתדרים. למעשה אין לכלבים וחתולים מקום טבעי בעולם שלנו כי אינם חיות טבעיות אלא חיות שהן תוצר של מאות שנות מניפולציה וביות של זאבים וחתולי בר ע"י בני האדם. המקום שהכי טוב עבורם הוא איתנו בבית, דבר שאינו טבעי כלל וכלל לבעלי חיים. בנוסף, אנחנו מעקרים ומסרסים אותם ונותנים להם תרופות וטיפולים... טבעי? לא לפי דעתי. ואם נחזור לעניין המזון, האוכל שאנחנו נותנים להם מורכב מקמח תירס מעובד ומיובש עם תוספים ובמקרה גם שאריות מבתי מטבחיים וכך בעצם מתאפשר להכריז על המזון כ-"בשרי". אין בזה שום דבר טבעי. אם כבר טבעי זה לאפשר להם לצוד בעלי חיים קטנים יותר ולאכול גופות בשלמותן.

ומה לגבי הטענה שהם טורפים וחייבים לצרוך בשר? כאן נחלק את הכלבים והחתולים כי אינם בדיוק אותו הדבר. כלבים הם אומניבורים, כלומר אוכלי כל. כאומניבורים הם יכולים לעכל בקלות פחמימות ומזון צמחי (תוצאה של המניפולציות שהזכרתי לפני-כן). הם גם אוכלים וצריכים בשר באופן טבעי כי הבשר מכיל את כל מה שהגוף שלהם זקוק לו בכמויות המתאימות ובזמינות רבה. אבל גם ממקורות צמחיים אפשר להשיג את כל הערכים שהכלב זקוק להם, פשוט בשילובים מאוד מסויימים (שהכלב כמובן אינו יודע לעשות) אותם דואגים לייצר ולשלב במזון המסחרי הצמחי שלהם. כמו-כן, כל דבר שחסר אפשר להשלים באמצעות תוסף. רובכם תעצרו בנקודה זו ותשאלו: "אבל אם צריך תוספים אז לא עדיף כבר בשר?" אז קחו בחשבון שגם המזון המסחרי הבשרי שלהם אינו מספק להם את כל מה שהם זקוקים לו וגם לתוכו מכניסים תוספים רבים, טבעיים ומלאכותיים על-מנת שהמזון יהיה מלא. אם כך, בסופו של דבר בכל מקרה משתמשים בתוספים, בין אם מדובר במזון צמחי או בשרי, כך שאין זה משנה כלל וכלל. העובדה היא, שבאופן חד-משמעי כלבים יכולים להתקיים בצורה בריאה ומזינה ממזון צמחי. כמובן שהמזון צריך להיות מלא ולהכיל את כל מה שהם זקוקים לו.


חתולים בשונה מכלבים הנם טורפים מובהקים וככאלה מערכת העיכול שלהם שונה ואינה יכולה לעכל פחמימות ואוכל צמחי באותה יעילות כמו כלב. אך עדיין הם מעכלים את האוכל ומתעלים את הערכים שלו. מספר שנות מחקר הניבו תוצאות של השילוב האופטימלי של מזון צמחי שחתולים מעכלים טוב יותר ממזון צמחי אחר וכמובן מכילים את כל מה שהחתול זקוק לו. כמו-כן, המזון שלהם מכיל גם תוסף שעוזר לתהליך העיכול. בדיוק כמו במקרה של הכלבים, כל הערכים ורכיבי התזונה שהחתול זקוק להם והוא מקבל באופן טבעי מבשר, נמצאים במזון המסחרי הצמחי, בין אם מדובר במקור טבעי ובין אם מדובר בתוסף.


כחיזוק לדברים אלה אני מוסיפה מספר דברים מתוך מאמר שקראתי על תזונת בעלי חיים. המאמר נכתב ע"י ד"ר דויד רוזנבלט, מנהל פיתוח מוצרים למזון בעלי חיים. המאמר לא מקדם אף מזון כזה או אחר ובוודאי שגם לא צמחי אלא פשוט מספק מספר קווים מנחים.


להלן 2 ציטוטים:

ציטוט ראשון: "הרבה מאוד כסף ומאמץ מושקע בנושא של מקורות החלבון במזונות השונים. מסרים המבטיחים שהמזון אינו מכיל חלבון ממקור פלוני או כן מכיל חלבון ממקור אלמוני מפארים אריזות רבות. (כאן החלק החשוב) מבחינה תזונתית, כל עוד בעל החיים אינו סובל מאלרגיה ספציפית, למקור החלבון אין כל חשיבות. כל עוד מאזן חומצות האמינו מאוזן, לריבוזום באמת לא אכפת אם הפניאלין (חומצת אמינו) היה אתמול ברקמת השריר של דג סולומון, בכרבולת של תרנגולת או נבט תירס"


ציטוט שני: "רק לאחרונה נחשפתי למחקר שנעשה בארה"ב שחקר את עמדות בעלי חיות מחמד בנושא, ולדוגמא, נמצא "שידוע" בקרב הציבור שסויה מזיקה לבריאות ועדיף לתת מוצרים ללא סויה. אמונה זו היא תולדה של חברות אשר קידמו מוצרים ללא סויה על אף שאין בסיס מדעי מחקרי כלשהו לנזקי סויה" (נשמע מוכר לא?)


לסיכום, ניתן להבין מתוך הדברים שגם תירס וסויה (ומתוך כך גם מקורות צמחיים אחרים) יכולים להוות מקורות חלבון נאותים, הכל תלוי בהרכב חומצות האמינו. הסיכוי שמזון צמחי לא מספק את כלל חומצות האמינו קיים גם במזונות בשריים. מפתחי מזון הם בעלי ידע בנושא ומבצעים מחקרים אודות אילו מקורות מכילים את כלל חומצות האמינו הנחוצות, לכן זה די מבטל את הקביעה שאני שומעת מהרבה אנשים שכלבים וחתולים הם טורפים (שבעצם כלבים הם בכלל אוכלי כל) ולכן הם זקוקים לבשר, שמזון צמחי לא מכיל את כל מה שהם זקוקים לו ועוד כל מיני קביעות לא מבוססות. בוודאי שבמצב טבעי כלבים וחתולים לא היו יכולים לחיות על עשב, תירס וחיטה. אך כאן מדובר במזון מסחרי הדואג לכמות ולמאזן נכון של כלל הערכים הנחוצים ומוסיף את מה שחסר באמצעות תוספים מתאימים. כמובן שיש עוד הרבה פרמטרים למה הופך מזון לאיכותי או לא, אבל זה ממש לא משנה אם המקור הוא בשרי או צמחי, כל עוד זה מכיל את כל מה שצריך ובעל החיים מסתדר עם המזון.


בנוסף, התייעצתי עם וטרינר מומחה לתזונה ברמה בין לאומית לגבי מזון צמחי. הוא אמר שעבור כלבים כמובן אין שום בעיה, הוא מכיר כלבים שאלרגיים למזון הבשרי וחיים זמן רב על מזון צמחי ללא בעיות. לגבי חתולים הוא מעט הסתייג ואמר שהוא לא היה מקדם מזון כזה אך לפי דעתו לא צריכה להיות בעיה כל עוד המזון מכיל את כל מה שהחתול זקוק לו. ההוכחה הכי חזקה שיש לי היא מבחן המציאות, אני מכירה כלבים וחתולים רבים אשר חיים שנים רבות על מזון צמחי ללא בעיות מיוחדות.


לומר שזה מזון טוב יותר או פחות טוב, אינני יכולה. אני רק חושבת על כל הפסולת שנשארת על רצפת בית המטבחיים ועל כל הבשר המקולקל שאינו ראוי למאכל אדם (אם יש כזה שכן) אותו דוחפים למזון הבשרי, מעבדים ומייבשים אותו עם קמח תירס, אורזים בשקית יפה ומשווקים לבעלי חיות המחמד כמזון "איכותי". קשה לי לדמיין משהו שיכול להיות גרוע יותר.


חשוב לי מאוד לציין שהמזון "אמי" ודומיו אינו מתאים לגורים עד חצי שנה, לא בגלל שהאוכל לא טוב אלא פשוט כי אין במזון הזה את ההפרדה הנדרשת בין מזון לגורים לבין מזון לבוגרים. גם לזה יש פיתרון ואתם מוזמנים לפנות אלי בנושא זה בפרט ובנושא המזון הצמחי בכלל עם כל שאלה שיש לכם.


למען הסר ספק: החתולים והכלבים שלי אוכלים אוכל צמחי

*אני לא קשורה לאף חברת מזון כזאת או אחרת, לא מנסה לקדם אף חברה ולא מקבלת שום תשלום עבור הדברים שרשמתי, אלה דעותי בלבד.


בשנת 2015 התקיים פאנל מאוזן של 3 וטרינרים ו-3 תזונאי בע"ח לשמוע טיעונים בעד ונגד:

https://youtu.be/CtpRELjXxUo


להלן ציר הזמן של הפאנל:

00:00 הקדמה על הבר-קיימא.

01:20 הקדמה על נושא הפאנל.

* סבב ראשון- הצגת עמדות:

02:58 ד"ר אנדראה קוטלר. אין שום בעיה להאכיל חתולים וכלבים במזון צמחי מסחרי- תעשייתי או אוכל ביתי בייעוץ מקצועי. מאכילה את הכלבים והחתולים שלה במזון צמחי.

06:58 ד"ר יוני ליטוין. כלבים יכולים לאכול אוכל צמחי בתנאי שהוא מכיל את המרכיבים הנכונים, לחתולים אין אוכל צמחי שהוכח שאינו מסוכן.

11:13 סיוון זילבר. קל יותר להתאים מזון צמחי לכלבים מאשר לחתולים. בכל מקרה לא מזון תעשייתי.

14:25 נעמי דוד. מזון צמחי בעייתי לכלבים ומסוכן לחתולים. מתנגדת למזון תעשייתי, לכל חיה יש להתאים תזונה באופן אישי.

18:30 טומי בידל. בגדול מתנגד למזון צמחי לכלבים וחתולים, פרט למצבים מיוחדים. לכל בע"ח יש להתאים תזונה בצורה אישית.

22:53 ד"ר אבי פצ'ו. אין שום בעיה לתת לחתולים וכלבים מזון צמחי תעשייתי מאוזן. תזונה אינה הפרמטר הכי משפיע בשמירה על בריאותם של חיות המחמד.

* סבב שני- תגובות:

25:52 ד"ר אנדראה קוטלר. מכירה כלבים וחתולים שאוכלים מזון צמחי מעל 5 שנים ללא בעיות. אמי קיים מעל 20 שנה ללא בעיות. חשוב לשמור על האצבע על הדופק.

27:25 ד"ר יוני ליטוין. מזון ביתי יכול להיות טוב לכלבים, בתנאי שעושים זאת בצורה נכונה, לא לחתולים. צריך להזהר, חוסרים מתגלים באיחור של שנים. אין בעיה במזון שעשוי מתוצרי לוואי של תעשיית הבשר. רוב המחלות קשורות להזנה ולוקח שנים רבות לגלות את ההשלכות.

32:52 ד"ר אבי פצ'ו. הסכנה היא בעודף מזון, לא בהרכב שלו.

36:50 נעמי דוד. הרכב המזון קובע את הבריאות.

40:41 טומי בידל- העדפות אישיות של בע"ח, תוחלת חיים.

43:39 ד"ר אבי פצ'ו- כמות החלבון הרצויה ליום.

46:55 ד"ר יוני ליטוין- נעכלות של חלבון וערך החלבון.

48:18 סיוון זילבר- סימנים לאלרגיה למזון בכלבים.

* שאלות מהקהל:

50:52 איזה אוכל ביתי צמחי מומלץ להכין לכלבים?

56:06 האם יש הבדלים בין חתולים זכרים ונקבות מבחינת הסבילות למזון טבעוני?

59:10 האם מזון מחברת "אמי" נבדק בניסוי הזנה?

1:02:07 אילן אזולאי, משווק מזון צמחי, על הרכב המזון הצמחי מול הבשרי.

1:05:23 מה ההבדל בין טאורין מבשר לבין טאורין סינטטי?

1:07:48 האם כלבים וחתולים יודעים לבחור את המזון הטוב עבורם? והאם חשוב לתת גם אוכל בפחיות בנוסף לאוכל היבש?

1:12:04 איזה מקור מידע מהימן להוראות הכנה של אוכל ביתי? האם יש משהו דל קלוריות שיכול להגדיל את הנפח של האוכל של החתול? על מה חשוב להקפיד כאשר מכינים אוכל ביתי משאריות של אטליזים?

1:21:34 האם אחוז חלבון גבוה במזון יכול לגרום להתנהגות חרדתית בכלבים?

1:26:05 האם שוחטים חיות במיוחד בשביל המזון? איזה מזון בשרי הכי פחות מממן את תעשיית הבשר?

1:27:08 האם בישול בשר הורס את הערכים התזונתיים שבו?

1:30:46 האם כדאי לתת שילוב של אוכל תעשייתי וביתי?

1:32:40 האם אוכל טבעוני הוא פחות אלרגני?

1:38:53 אם במזון התעשייתי לחתולים יש טאורין, אז מה הבעיה איתו?

1:43:30 מה המשמעות של אחוז הבשר במזון הבשרי?

1:46:06 האם אפשר לגלות חוסרים בבדיקות דם?

1:51:21 האם אפשר לתת לבע"ח תוספי תזונה של בני-אדם?

1:55:16 האם המזון של רויאל קנין רנאל לחתולים חולי כליות הוא צמחי?
קישור לספר באנגלית שמסביר בצורה מקיפה מאוד למה כלבים יכולים להיות טבעונים
חנויות בארץ שמוכרות מזון טבעוני לכלבים וחתולים

מזון טבעוני לחתול וויסונג Vegan

חוות רוטוויל

VegPet - מזון צמחי לכלבים ולחתולים


ראו גם....

כלב צמחוני חי עד גיל 27 !

פרילי בסרטון הסברה (באנגלית) על האכלה של כלבים באוכל טבעוני בלבד, ולמה זה לא מסוכן והגיוני יותר

Vegetarian Diets Can Be Healthy for Dogs - וטרינרים מסבירים שכלבים יכולים להיות טבעונים

אנא המתן
למצב עריכה הוספת שאלה חדשה שמור את השינויים
טוען...