"טבעונות אינה אידיאולוגיה. טבעונות היא פרקטיקה. זה לא שאני *מאמינה* שבעלי החיים סובלים - זו עובדה בלתי ניתנת להפרכה, וממנה *נובעת* הפרקטיקה, הטבעונות: הימנעות מהשתתפות בכל ניצול ושעבוד בעלי חיים ושלילה של כל מה ששייך להם מעצם קיומם כיצורים חיים. אני לא מאמינה בטבעונות. אני עושה טבעונות."
רימונה גרסון

מה הבעיה ברכיבה על סוסים ?

תשובתה של מיכל מלול:


יש לי תעודת מדריך רכיבה שקיבלתי לפני המעבר לטבעונות. למדתי במכללה ללימודי הסוס(שנסגרה בינתיים) שנחשבה לאחת החוות הידידותיות והאוהבות ביותר לסוסים. אבל זה לא משנה כמה הומאני ונעים תרצה להיות, אין דרך לנצל בצורה הומנית. הנה טקסט שכתבה מישהי אחרת, כשקראתי אותו חטפתי כאפה, כי כל פרקטיקה שמתוארת שם אכן הייתה בחווה הנחמדה שבה למדתי. זה לא משנה כמה החווה תרצה להיות לא אלימה ובלה בלה בלה. אין דרך להכניע סוס בלי לדכא אותו ולנצל אותו. 

סוסים זו חיה מאוד עדינה וחששנית. כדי ליצור מצב בו ניתן לרכב עליהם הם עוברים תהליך מאוד ארוך של אילוף. זה מתחיל כבר בשלב הסייחות בו מקפידים לגעת בסייח בכל הגוף בדגש על הבטן והגב כדי להכין אותו ליום בו יהיה עליו אוכף עם חגורת בטן. בהמשך מרגילים אותו לראשיית בית שפשוט מונחת על ראשו לזמן מסויים כל יום כדי להרגילו לנוכחות של משהו על פניו. משם עוברים ללונג' בו עומד המאלף במרכז והסוס קשור בחבל המחובר לראשיית הבית והוא לומד ללכת במעגלים מסביב למאלף, המאלף תמיד יהיה עם שוט ארוך באימון הזה כדי לכוון את הסוס ולהסביר לו איך ללכת, לעיתים זה כולל הצלפות באויר או בקרבת הסוס כדי לדרבן אותו לזוז. בלונג' מלמדים את הסוס את השמות למקצבי הריצה שלו- טרוט, קאנטר,גאלופ, וווקינג. בשלב הבא מניחים שמיכה על גב הסוס כדי שיתרגל לנוכחות של משהו על גבו, בהמשך מוסיפים חגורת בטן עם השמיכה ובשלב האחרון מניחים את האוכף ( הם תמיד עשויים מעור של בעל חיים שנרצח). רק בשלב הזה מתחילים לעלות על גבו של הסוס אחרי שלמעשה הוא נשבר- לשבור את הסוס זה מונח מוכר באילוף סוסים בו סוף סוף רוכבים עליו. חגורת הבטן זה אחד הדברים השנואים ביותר על כל הסוסים, חייבים למתוח אותה מאוד מאוד חזק על מנת שהאוכף יישב יציב על הגב והרוכב לא יתהפך יחד איתו, חגורת הבטן גורמת לפצעים ושיפשופים בבטן הסוס וכל הסוסים זזים ונאנקים כאשר מהדקים אותה. הרסן בפה הסוס מכאיב להם כי הוא עשוי מברזל, הוא פוצע להם את החיבור בין השפה העליונה לתחתונה ואף סוס לא מגיש לך את ראשו בכיף על מנת שתשימי לו את הרסן. הרכיבה עצמה יוצרת אצל הרבה מהסוסים בעיות גב ובעיות ברגליים כגון בצקות, דלקות ,פצעים ופריצות דיסק. סוגי הרכיבה השונים מדגישים פציעות אשר מתאימים לצורת הרכיבה- קפיצות בעיקר גורמות לבעיות גב קשות, דרסאז ומרוצים לפגיעות גפיים. חשוב להוסיף- אם סוס נפצע קשה ברגליו בעיקר שברים ושברים פתוחים הרבה פעמים הדרך היחידה היא להמית אותו. מקוה שההסבר שלי מקיף ומובן. שורה תחתונה הם עוברים כל כך הרבה שלבים עד שניתן לעלות על גבם וזה ההוכחה לכך שהם בטח לא רוצים זאת. אף אחד לא אוהב שמישהו יושב עליו. כל אחד רוצה להיות חופשי. דבר נוסף גם המושכות עשויות מעור של בעלי חיים ורוכבים רבים משתמשים בדורבנות העשויות ברזל חד כדי לדרבן את הסוס במעברים בין מקצב אחד לאחר וגם הן פוצעות את הסוסים הרבה פעמים, כמובן שגם משתמשים בשוט.אנא המתן
למצב עריכה הוספת שאלה חדשה שמור את השינויים
טוען...