"הבסיס לכל זכויות בעלי החיים צריך להיות כלל הזהב: עלינו לנהוג בהם כפי שהיינו רוצים שהם ינהגו בנו, אילו הם היו בעמדה השלטת"
כריסטין סטיבנס

"טבעונים כופים את דעתם על אחרים"

תשובה של אמיר שפירו:


כל פעם שאני שומע את הביטוי "כפייה טבעונית" אני צוחק.

* החוק אומר שמותר לאכול בשר, ביצים וחלב. למרות קיומו של חוק צער בעלי חיים.
* בבתי הספר יש ספרים שמעודדים צריכת מוצרים מן החי.
* בבתי הספר יש משחקים שמעודדים צריכת מוצרים מן החי.
* בתוכניות טלוויזיה, החל מלולי לתינוקות וכלה בריאליטי למבוגרים, מעודדים אותנו לצרוך מוצרים מן החי. וכמה שיותר.
* תזונאיות מטעם תעשיית המזון מן החי עובדות באקדמיה ומופיעות בתקשורת.
* בכל יום נשפכים תקציבי עתק על פרסומות של תעשיית המזון מן החי.
* המדינה מסבסדת על חשבון משלם המסים (בין אם הוא טבעוני ובין אם לא) מאות מוצרים מן החי.
* בכל חג רוב המשפחות שמות במרכז השולחן את הבשר, הביצים או החלב. 
* בכל יום עצמאות צריך לברוח רחוק כדי לא להריח גופות חרוכות של בעלי חיים. וגם זה לא עוזר בד"כ.

כפייה... בדיחה עצובה.


תשובה של אורן בן יוסף:


כפייה טבעונית.

הרבה זמן לא נתקלתי בתלונה מסוג זה, אבל הנה זה קרה שוב וקריאתי לשחרור בעלי חיים מסבל הוכתרה בתואר הכל כך ריק ומניפולטיבי - כפייה.

זהו תואר ריק - זו לא כפייה. איך אני יכול לכפות דבר כזה על מישהו? האם הצגת המציאות, הצגת צילומים מתוך המציאות הזו ודיבור על סבל הם כפייה? כפייה היא הכפפת דעה, רצון או פעולה על מישהו אחר בכוח, מבלי שיוכל להתנגד, והרי שום דבר ממה שאני עושה יכול להחשב ככזה. 

זהו תואר מניפולטיבי - שכן הוא נזרק לחלל השיח על מנת לגרום להשתקת הקריאה לשחרור בעלי חיים. האם השמעת דיעות ימניות או שמאלניות היא כפייה פוליטית לצד כלשהו של המפה, והאם יש לאסור אותה? איך יתכן שקריאה כלשהי להגנה על חלשים נקראת כפייה, אם לא בעולם אורווליאני בו מלחמה היא שלום וחירות היא עבדות?

עכשיו - בואו נדבר על כפייה.

אני אדלג על הכפייה הכלכלית, בה כספים שלי הולכים לשירותיהם של אלו שעושים את כספם מרצח בעלי חיים, וגם אדלג על הכפייה של עשרות שלטי חוצות ופרסומות שאני רואה בכל יום, ובהם תמונות של חלקי גופות ומוצרי חלב. 

אני רוצה לדבר על כפייה אחרת, כפיית "תמות נפשי עם פלישתים" שצועק איזה שמשון שאיננו חזק כפי שהוא הדוניסט ואטום. זוהי תעשיית המוצרים מן החי שמפתחת, בתוך גופות עבדיה, חיידקים שנעשים עמידים לאנטיביוטיקה ומאיימים עלי. בכנס "בריאות" של דיאטניות עומדים דוכנים שמתגאים בבשר ללא אנטיביוטיקה. היום זה משהו שאנשים שהורגים חיות בשביל כסף מתגאים בו. בינתיים תעשיית הבריאות, שנדבקת כמו טפיל לתעשיית הבשר/חלב/ביצים, נותנת מענה (ומקבלת כסף) לשדרוג האבולוציוני של החיידקים שיפגעו בי בסופו של דבר. 

זו כפייה.

אני רוצה לדבר על עוד כפייה - על הפגיעה החמורה בסביבה, שוב- באשמת תעשיית המוצרים מן החי. אם נזיז מעט הצידה לרגע את בעלי החיים שאני רוצה לשחרר, זה אני שהולך לסבול מההשלכות האיומות של תעשיית המוצרים מן החי והנזק הנגרם בגללה לעולם, ולא יעזרו כל מיני היפסטרים שיספרו לי על פרות שאוכלות עשב ומחרבנות שושנים, כי רוב בני האדם לא אוכלים חיות כאלו, אלא חיות שמגודלות בתעשייה איומה להן ולכדור הארץ. לי. 

זו כפייה. וכל מי שיבלבל לי את המוח על כפייה טבעונית ידע זאת. 

אנא המתן
למצב עריכה הוספת שאלה חדשה שמור את השינויים
טוען...